Wałbrzych zalicza się do najpiękniej położonych miast w Polsce. Miasto, którego niemiecka nazwa oznacza dosłownie "leśny gród", położone jest w malowniczej kotlinie, wśród zielonych wzgórz w centralnej części Sudetów Środkowych.
Od zarania dziejów Wałbrzych był miastem przemysłowym. Już w XIV wieku wydobywano tu rudy ołowiu i srebra, później rozwinęło się sukiennictwo i płóciennictwo, w XIX wieku odlewnictwo żelaza, fabryki porcelany, huty szkła, elektrownie i gazownie. Również w XIX wieku miasto stało się ośrodkiem górniczym. Wydobycie węgla kamiennego dominowało do połowy lat 90-tych XX wieku. Wówczas, po zamknięciu ostatniej z kopalń, dramatycznie wzrosło bezrobocie, co doprowadziło do stopniowego ubożenia wielu mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Powtarzające się w mediach przekazy na temat biedy i bieda-szybów, doprowadziły do utrwalenia się obrazu Wałbrzycha jako miasta brudnego, zanieczyszczonego i bardzo biednego. Trudnej sytuacji na wałbrzyskim rynku pracy nie poprawiło wybudowanie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której zatrudnienie znaleźć miały tysiące osób. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku i otwarciu się dla Polaków rynków pracy w wielu krajach Europy Zachodniej, wielu wałbrzyszan zdecydowało się na emigrację zarobkową, co doprowadziło do zdecydowanego pogorszenia się sytuacji demograficznej w mieście. Ze 136 tysięcy w roku 1998, liczba mieszkańców Wałbrzycha spadła - według danych z GUS - do 121 tysięcy w roku 2009.
W latach 80-tych poprzedniego stulecia, Wałbrzych był najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, z najwyższymi wskaźnikami zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb. Sytuacja ta wynikała zarówno z niewłaściwej polityki ekologicznej wałbrzyskich zakładów przemysłowych, jak i z szybkiego rozwoju. Po likwidacji przemysłu górniczego sytuacja ekologiczna miasta uległa poprawie. Jednak czy na tyle, aby można nazwać Wałbrzych zielonym miastem? Czy na tyle, aby Wałbrzych mógł stać się atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym, jak zakłada to Strategia Rozwoju miasta na najbliższe lata?
Wychodząc z założenia, że nie ma rzeczy niemożliwych, chcemy otworzyć dyskusję na temat przyszłości Wałbrzycha, jako miejsca, w którym spotyka się wiele problemów społecznych i środowiskowych. Chcemy pokazać, że wszelkie zmiany są możliwe i liczymy na potencjał wałbrzyszan, jako obywateli zaangażowanych społecznie. Na początek przedstawiamy ideę Zielonych Miast, koncepcję zrównoważonego rozwoju aglomeracji miejskich, wywodzącą się ze Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku. Koncepcja ta zakłada osiągnięcie równowagi pomiędzy rozwojem społeczno-gospodarczym, a zachowaniem w dobrym stanie środowiska naturalnego. Zielone Miasto to miasto przyjazne dla jego mieszkańców i dla przyrody, rozwijające się zgodnie z paradygmatem zrównoważonego rozwoju.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współtworzenia Zielonego Wałbrzycha, miasta nowej generacji. W roku 2011 podejmiemy szereg działań poświęconych Wałbrzychowi. Piszcie do nas na adres: ck.kopalnia at gmail.com